polskie obywatelstwo, paszport, polska, obywatelstwo - Polskie Obywatelstwo POLISH ENGLISH VIETNAM UKRAINE

Polski paszport

Blog » Polski paszport

  • polskie obywatelstwo,polskie paszport
    polskie obywatelstwo,polskie paszport

Czym jest paszport?

Paszport to dokument urzędowy, który przysługuje każdemu obywatelowi polskiemu, który posiada polskie obywatelstwo. W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004 r.), Polacy mogą  podróżować po całej unii tylko na podstawie dowodu tożsamości. 

Dla kogo jest paszport?

Polski paszport, może uzyskać każdy obywatel, który posiada polskie obywatelstwo. Polskie obywatelstwo zgodnie z obowiązującym prawem można uzyskać na kilka możliwych sposób. Jednym z takim sposobem jest nadanie cudzoziemcowi polskiego obywatelstwa przez Prezydenta RP. Dzięki swoim konstytucyjnym kompetencją może nadać polskie obywatelstwo każdemu cudzoziemcowi. Kolejnym sposobem uzyskaniem polskiego obywatelstwa jest uznanie cudzoziemca za obywatela polskiego, który musi spełnić wymogi związane z pobytem w Polsce, stabilnym źródłem dochodu oraz tytułem prawnym do zajmowanego lokalu mieszkalnego.

Jak długo?

Polski obywatel na polski paszport czeka 30 dni od dnia złożenia wniosku paszportowego. Natomiast ważność takiego paszportu dla osoby powyżej 13 roku życia, wynosi 10 lat.


Dlatego postaraj się o polskie obywatelstwo (poprzez nadanie lub uznanie) i uzyskaj polski paszport.


(źródło:www.gov.pl/web/gov/paszport-informacje-o-dokumencie )